The Sevier County Election Commission has released the following unofficial results for the August 7, 2014 State of Tennessee Democratic and Republican Primaries and Sevier County General Elections. Results are unofficial until the Election Commission meets to certify the vote.
371 Absentee Ballots are pending and not included in the Total Votes.
Listed first are the election results for Sevier County only. Statewide election results follow.
Ballots Cast Total – 9832
Ballots Cast Republican Party – 8926
Ballots Cast Democratic Party – 831
Ballots Cast Non-Partisan – 75
DEMOCRATIC PRIMARY CANDIDATES | Total Votes |
Governor | |
Charles V. “Charlie” Brown | 216 |
Kennedy Spellman Johnson | 131 |
Wm. H. “John” McKamey | 231 |
Ron Noonan | 49 |
Write In | 5 |
U.S. Senate | |
Terry Adams | 255 |
Gordon Ball | 218 |
Larry Crim | 56 |
Gary Gene Davis | 145 |
Write In | 4 |
U.S. House of Representatives (1st Congressional District) | |
No Candidate Qualified | |
Write In | 23 |
Tennessee Senate (1st Senatorial District) | |
No Candidate Qualified | |
Write In | 4 |
Tennessee House of Representatives (12th Representative District) | |
No Candidate Qualified | |
Write In | 14 |
Tennessee House of Representatives (17th Representative District) | |
No Candidate Qualified | |
Write In | 3 |
State Executive Committeeman (1st Senatorial District) | |
John Litz | 104 |
Write In | 0 |
State Executive Committeeman (2nd Senatorial District) | |
Ellis Bacon | 140 |
Tony Webb | 345 |
Write In | 1 |
State Executive Committeewoman (1st Senatorial District) | |
Marjorie J. Ramsey | 119 |
Write In | 1 |
State Executive Committeewoman (2nd Senatorial District) | |
Marte Lawrence | 101 |
Barbara Wagner | 395 |
Write In | 1 |
REPUBLICAN PRIMARY CANDIDATES | |
Governor | |
Mark Coonrippy Brown | 629 |
Bill Haslam | 7201 |
Basil Marceaux Sr. | 165 |
Donald Ray McFolin | 352 |
Write In | 42 |
U.S. Senate | |
Christian Agnew | 84 |
Lamar Alexander | 3764 |
Joe Carr | 3964 |
George Shea Flinn | 469 |
John D. King | 311 |
Brenda S. Lenard | 95 |
Erin Kent Magee | 44 |
Write In | 9 |
U.S. House of Representatives (1st Congressional District) | |
Daniel J. Hartley | 930 |
John Paul Rader | 1555 |
Phil Roe | 5461 |
Write In | 25 |
Tennessee Senate (1st Senatorial District) | |
Steve Southerland | 1447 |
Write In | 8 |
Tennessee House of Representatives (12th Representative District) | |
Dale Carr | 5224 |
Write In | 51 |
Tennessee House of Representatives (17th Representative District) | |
Andrew E. Farmer | 2140 |
Write In | 21 |
State Executive Committeeman (1st Senatorial District) | |
Paul Chapman | 1470 |
Write In | 7 |
State Executive Committeeman (2nd Senatorial District) | |
Rob Ailey | 3482 |
Marcus R. Hayes | 1688 |
Write In | 15 |
State Executive Committeewoman (1st Senatorial District) | |
Nancy W. Wilson | 1451 |
Write In | 6 |
State Executive Committeewoman (2nd Senatorial District) | |
Susan S. Mills | 4701 |
Write In | 22 |
GENERAL ELECTION | |
Circuit Court Judge 4th Judicial District Part I | |
Ben W. Hooper II | 7497 |
Write In | 38 |
Circuit Court Judge 4th Judicial District Part II | |
Richard R. “Dick” Vance | 7668 |
Write In | 29 |
Circuit Court Judge 4th Judicial District Part III | |
Rex Henry Ogle | 8288 |
Write In | 20 |
Circuit Court Judge 4th Judicial District Part IV | |
Duane Slone | 7175 |
Write In | 24 |
Chancellor District 4th and 5th Judicial District | |
Telford E. Forgety Jr. | 7205 |
Write In | 22 |
District Attorney General 4th Judicial District | |
James Bruce “Jimmy” Dunn | 7743 |
Write In | 41 |
Public Defender 4th Judicial District | |
Edward C. Miller | 6847 |
Write In | 19 |
County Mayor | |
Larry Waters | 6397 |
Kim Pierce | 2215 |
Emory Doyle Valentine | 618 |
Write In | 23 |
County Commission 1st Dist, Seat A | |
Warren N. Hurst | 563 |
Write In | 3 |
County Commission 1st Dist, Seat B | |
Tommy Ray Watts | 551 |
Write In | 6 |
County Commission 2nd Dist, Seat A | |
Ben Clabo | 692 |
Write In | 12 |
County Commission 2nd Dist, Seat B | |
Phillip King | 660 |
Write In | 7 |
County Commission 3rd Dist, Seat A | |
Randy Williams | 674 |
Write In | 3 |
County Commission 3rd Dist, Seat B | |
Mike Chambers | 739 |
Write In | 3 |
County Commission 4th Dist, Seat A | |
Ronnie Whaley | 810 |
Write In | 4 |
County Commission 4th Dist, Seat B | |
Carroll Rauhuff | 768 |
Write In | 1 |
County Commission 4th Dist, Seat C | |
Keith Whaley | 798 |
Write In | 1 |
County Commission 5th Dist, Seat A | |
Michael Maddron | 876 |
Write In | 4 |
County Commission 5th Dist, Seat B | |
Fred A. Atchley | 852 |
Write In | 0 |
County Commission 5th Dist, Seat C | |
James Frank Parton | 800 |
Write In | 2 |
County Commission 6th Dist, Seat A | |
Greg Haggard | 829 |
Write In | 16 |
County Commission 6th Dist, Seat B | |
John Harold Pitner | 822 |
Write In | 11 |
County Commission 7th Dist, Seat A | |
Ronnie W. Allen | 533 |
Write In | 3 |
County Commission 7th Dist, Seat B | |
Mary Davis | 535 |
Write In | 3 |
County Commission 8th Dist, Seat A | |
Gene Byrd | 728 |
Write In | 30 |
County Commission 8th Dist, Seat B | |
Mike Hillard | 568 |
L. LeRoy Maples | 403 |
Write In | 0 |
County Commission 8th Dist, Seat C | |
Kent Woods | 815 |
Write In | 8 |
County Commission 9th Dist, Seat A | |
David “Buster” Norton | 588 |
Write In | 4 |
County Commission 9th Dist, Seat B | |
Chuck Godfrey | 583 |
Write In | 5 |
County Commission 10th Dist., Seat A | |
Bryan Delius | 721 |
Write In | 9 |
County Commission 10th Dist, Seat B | |
Jim R. Keener | 247 |
Rod L. Cowan | 688 |
Write In | 0 |
County Commission 11th Dist, Seat A | |
Gary A. Cole | 634 |
Write In | 7 |
County Commission 11th Dist, Seat B | |
Ray I. (Crow) Ogle | 656 |
Write In | 3 |
County Trustee | |
Jettie B. Clabo | 8196 |
Write In | 16 |
General Sessions Judge Division I | |
Jeff D. Rader | 7787 |
Write In | 16 |
General Sessions Judge Division II | |
Dwight E. Stokes | 7762 |
Write In | 14 |
Sheriff | |
Ronald L. (Hoss) Seals | 7521 |
Write In | 149 |
Circuit Court Clerk | |
Rita D. Ellison | 7687 |
Write In | 16 |
General Sessions Court Clerk | |
Connie E. Holt | 7762 |
Write In | 20 |
County Clerk | |
Karen Cotter | 7925 |
Write In | 16 |
Register of Deeds | |
Cyndi Barnes Loveday | 7587 |
Write In | 11 |
Road Superintendent | |
Jonas Smelcer | 7891 |
Write In | 56 |
School Board Member 1st Educational District | |
Mike Oakley | 1760 |
Write In | 10 |
School Board Member 3rd Educational District | |
Mark A. Strange | 1250 |
Write In | 17 |
School Board Member 5th Educational District | |
Becky Williams Barnes | 1399 |
Write In | 3 |
Constable 1st Dist, Seat A | |
Jimmy C. Maples | 1750 |
Write In | 9 |
Constable 1st Dist, Seat B | |
Keith Brackins | 1725 |
Write In | 10 |
Constable 2nd Dist, Seat A | |
Penny Campbell | 1435 |
Write In | 1 |
Constable 2nd Dist, Seat B | |
Sam Ayers | 1355 |
Write In | 1 |
Constable 3rd Dist, Seat A | |
David Huffaker | 1259 |
Write In | 3 |
Constable 3rd Dist, Seat B | |
Sammy Scott | 1230 |
Write In | 2 |
Constable 4th Dist, Seat A | |
Jack L. Galyon | 1632 |
Write In | 11 |
Constable 4th Dist, Seat B | |
Roger T. Floyd | 1579 |
Write In | 11 |
Constable 5th Dist, Seat A | |
George W. Lawson | 1280 |
Write In | 5 |
Constable 5th Dist, Seat B | |
William D. (Billy) Seagle | 1379 |
Write In | 1 |
JUDICIAL RETENTION – TO RETAIN OR REPLACE THE FOLLOWING | |
Cornelia A. (Connie) Clark – Judge of the Supreme Court, At Large | |
Retain | 5003 |
Replace | 3588 |
Sharon Gail Lee – Judge of the Supreme Court, At Large | |
Retain | 5067 |
Replace | 3471 |
Gary R. Wade – Judge of the Supreme Court, At Large | |
Retain | 6089 |
Replace | 2964 |
Thomas “Skip” Frierson – Judge of the Court of Appeals, Eastern Division | |
Retain | 5272 |
Replace | 2543 |
John W. McClarity – Judge of the Court of Appeals, Eastern Division | |
Retain | 5188 |
Replace | 2432 |
Charles Susano – Judge of the Court of Appeals, Eastern Division | |
Retain | 5085 |
Replace | 2485 |
Michael Swiney – Judge of the Court of Appeals, Eastern Division | |
Retain | 5089 |
Replace | 2416 |
Andy D. Bennett – Judge of the Court of Appeals, Middle Division | |
Retain | 5129 |
Replace | 2361 |
Frank Clement – Judge of the Court of Appeals, Middle Division | |
Retain | 5181 |
Replace | 2459 |
Richard Dinkins – Judge of the Court of Appeals, Middle Division | |
Retain | 5025 |
Replace | 2432 |
Neal McBrayer – Judge of the Court of Appeals, Middle Division | |
Retain | 5029 |
Replace | 2366 |
Holly Kirby – Judge of the Court of Appeals, Western Division | |
Retain | 5027 |
Replace | 2371 |
Steve Stafford – Judge of the Court of Appeals, Western Division | |
Retain | 4990 |
Replace | 2358 |
Norma McGee Ogle – Judge of the Court of Criminal Appeals, Eastern Division | |
Retain | 5966 |
Replace | 2183 |
D. Kelly Thomas, Jr. – Judge of the Court of Criminal Appeals, Eastern Division | |
Retain | 5139 |
Replace | 2306 |
James C. Witt, Jr. – Judge of the Court of Criminal Appeals, Eastern Division | |
Retain | 5108 |
Replace | 2289 |
Jeffrey S. Bivins – Judge of the Court of Criminal Appeals, Middle Division | |
Retain | 5037 |
Replace | 2276 |
Robert W. Wedemeyer – Judge of the Court of Criminal Appeals, Middle Division | |
Retain | 4971 |
Replace | 2317 |
Thomas T. Woodall – Judge of the Court of Criminal Appeals, Middle Division | |
Retain | 5005 |
Replace | 2296 |
Alan Glenn – Judge of the Court of Criminal Appeals, Western Division | |
Retain | 4988 |
Replace | 2295 |
Camille R. McMullen – Judge of the Court of Criminal Appeals, Western Division | 4947 |
Retain | 2353 |
Replace | |
Roger A. Page – Judge of the Court of Criminal Appeals, Western Division | |
Retain | 4996 |
Replace | 2310 |
John Everett Williams – Judge of the Court of Criminal Appeals, Western Division | |
Retain | 5100 |
Replace | 2291 |
STATEWIDE ELECTION RESULTS (UNOFFICIAL)
For complete Tennessee Election Results visit www.elections.tn.gov
Governor | |
Republican Primary | |
Bill Haslam – Republican | 565,497 |
Mark Coonrippy Brown – Republican | 43,745 |
Donald Ray McFolin – Republican | 22,755 |
Basil Marceaux, Sr. – Republican | 13,014 |
Democratic Primary | |
Charles V. “Charlie” Brown – Democratic | 94,149 |
Wm. H. “John” McKamey – Democratic | 58,488 |
Kennedy Spellman Johnson – Democratic | 55,264 |
Ron Noonan – Democratic | 17,815 |
United States Senate | |
Republican Primary | |
Lamar Alexander – Republican | 328,315 |
Joe Carr – Republican | 269,021 |
George Shea Flinn – Republican | 34,421 |
Christian Agnew – Republican | 11,152 |
Brenda S. Lenard – Republican | 7,834 |
John D. King – Republican | 7,692 |
Erin Kent Magee – Republican | 3,332 |
Democratic Primary | |
Gordon Ball – Democratic | 87,041 |
Terry Adams – Democratic | 85,009 |
Gary Gene Davis – Democratic | 41,948 |
Larry Crim – Democratic | 24,572 |
United States House of Representatives District 1 | |
Republican Primary | |
Phil Roe – Republican | 72,993 |
Daniel J. Hartley – Republican | 7,555 |
John Paul Rader – Republican | 6,709 |
Democratic Primary | |
No Candidate Qualified – Democratic | 0 |
Tennessee Senate District 01 | |
Republican Primary | |
Steve Southerland – Republican | 19,862 |
Democratic Primary | |
No Candidate Qualified – Democratic | 0 |
Tennessee House of Representatives District 12 | |
Republican Primary | |
Dale Carr – Republican | 5,325 |
Democratic Primary | |
No Candidate Qualified – Democratic | 0 |
Tennessee House of Representatives District 17 | |
Republican Primary | |
Andrew E. Farmer – Republican | 5,409 |
Democratic Primary | |
No Candidate Qualified – Democratic | 0 |
State Executive Committeeman District 02 | |
Republican Primary | |
Rob Ailey – Republican | 8,268 |
Marcus R. Hayes – Republican | 7,058 |
Democratic Primary | |
Tony Webb – Democratic | 1,279 |
Ellis Bacon – Democratic | 614 |
State Executive Committeewoman District 02 | |
Republican Primary | |
Susan S. Mills – Republican | 15,126 |
Democratic Primary | |
Barbara Wagner – Democratic | 1,480 |
Marte Lawrence – Democratic | 432 |
Circuit Court Judge Part I District 04 | ||
Ben W. Hooper II – Republican | Republican | 21,304 |
Circuit Court Judge Part II District 04 | ||
Richard R. “Dick” Vance – Republican | Republican | 20,211 |
Circuit Court Judge Part III District 04 | ||
Rex Henry Ogle – Republican | Republican | 21,258 |
Circuit Court Judge Part IV District 04 | ||
Duane Slone – Republican | Republican | 19,672 |
Chancellor District 04/5 | ||
Telford E. Forgety, Jr. – Republican | Republican | 31,772 |
District Attorney General District 04 | ||
James Bruce “Jimmy” Dunn – Republican | Republican | 21,067 |
Public Defender District 04 | ||
Edward C. Miller – Republican | Republican | 18,274 |
Supreme Court | |
Cornelia A. (Connie) Clark – Retain | 478,617 |
Cornelia A. (Connie) Clark – Replace | 375,334 |
Sharon Gail Lee – Retain | 489,566 |
Sharon Gail Lee – Replace | 365,540 |
Gary R. Wade – Retain | 484,796 |
Gary R. Wade – Replace | 361,021 |
Court of Appeals – Eastern Division | |
Thomas “Skip” Frierson – Retain | 501,012 |
Thomas “Skip” Frierson – Replace | 284,039 |
John W. McClarty – Retain | 495,881 |
John W. McClarty – Replace | 279,115 |
Charles Susano – Retain | 482,214 |
Charles Susano – Replace | 288,856 |
Michael Swiney – Retain | 490,133 |
Michael Swiney – Replace | 279,281 |
Court of Criminal Appeals – Eastern Division | |
Norma McGee Ogle – Retain | 485,501 |
Norma McGee Ogle – Replace | 272,620 |
D. Kelly Thomas, Jr. – Retain | 488,656 |
D. Kelly Thomas, Jr. – Replace | 264,634 |
James C. Witt, Jr. – Retain | 489,911 |
James C. Witt, Jr. – Replace | 262,673 |